W ostatnich miesiącach dużo mówi się odnośnie ukrytego zatrudnienia „schijnzelfstandigheid”. Dlatego chciałam Wam wyjaśnić jakie mogą być konsekwencje i co należy zrobić aby uniknąć problemów.
Prawo dotyczące warunków, jakie należy spełniać aby być samodzielnym przedsiębiorcą (ZZP,VOF) istnieje od wielu lat, jednak do tej pory nie było egzekwowane. Kontrole dotyczące ukrytego zatrudnienia mają rozpocząć się od 1 stycznia 2025 roku.
Zacznę od tego, jakie mogą być konsekwencje w przypadku, gdy podczas kontroli inspektor stwierdzi, że nie spełniasz warunków samodzielnego przedsiębiorcy, czyli jesteś w ukrytym zatrudnieniu.
Konsekwencje dla podwykonawcy:
- korekta wykazanych kosztów,
- odebranie prawa do ulg podatkowych (startersaftrek, zelfstandigeaftrek, MKB winstvrijstelling),
- naliczenie na nowo podatku dochodowego od uzyskanego obrotu.
Konsekwencje dla zleceniodawcy:
- naliczenie podatku od wynagrodzeń (loonheffing) za podwykonawców, którzy zostaną uznani za „pracowników”.
Co należy zrobić?
Należy zachowywać się jak samodzielny przedsiębiorca a nie jak pracownik. Belastingdienst podaje 9 warunków, z których jak najwięcej należy spełnić:
- Charakter zlecenia i czas jego trwania (De aard en de duur)
Czy posiadasz specyficzną wiedzę i doświadczenie, których nie posiadają pracownicy organizacji dla której wykonujesz zlecenie? Długość projektu również ma znaczenie, trwa on tydzień, miesiąc, rok?
ZZP zostaje wynajęty ponieważ pracownicy organizacji nie są w stanie wykonać zadań bez jego pomocy/wiedzy. Zlecenie nie powinno trwać długo. - Godziny pracy (Werkzaamheden en werkttijden)
Czy decydujesz o której godzinie rozpoczniesz i zakończysz pracę? Czy decydujesz o tym w jaki sposób wykonasz pracę czy zostaje to narzucone odgórnie?
ZZP powinien mieć swobodę decydowania co do tego w jaki sposób wykona zlecenie i w jakich godzinach będzie pracował. - Przynależność do organizacji (Inbedding en bedrijfsvoering)
Czy wykonujesz tę samą pracę, co pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę w tej samej firmie?
Czy bierzesz udział w zebraniach dla pracowników i uczestniczysz w rozmowach funkcyjnych?
ZZP nie jest częścią firmy swojego zleceniodawcy, nie powinien uczestniczyć w zebraniach pracowniczych. - Możliwość zastępstwa (Persoonlijke arbeid)
Czy możesz zastąpić siebie inną osobą, jeśli w danym dniu / tygodniu masz inne plany?
ZZP może skorzystać z zastępstwa innej osoby jeśli sam nie może pojawić się na projekcie. - Zawarcie umowy (Totstandkoming contract)
Czy ustalasz warunki projektu/umowy ze swoim zleceniodawcą? Czy zostają Ci one odgórnie narzucone?
ZZP ustala warunki i tworzy umowę wspólnie ze swoim zleceniodawcą. - Wynagrodzenie (Bepaling loon en uitbetaling)
Czy ustalasz swoją taryfę wspólnie ze zleceniodawcą?
ZZP otrzymuje wynagrodzenie na podstawie faktury za godzinę lub za zlecenie. W przypadku płatności godzinowej naliczane są tylko godziny faktycznie przepracowane. W przypadku choroby ZZP nie otrzymuje nic. - Wysokość taryfy (Hoogte beloning)
Wynagrodzenie za pracę jest wyraźnie wyższe od tego, które zwykle wypłaca się pracownikom w tej branży. Minimalna stawka dla ZZP od 1 stycznia 2025 ma wynosić około €33 ale informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. - Ryzyko (Commercieel risico)
Czy ponosisz ryzyko?
ZZP ponosi ryzyko przedsiębiorcze i inwestuje w projekt. Na przykład sam musi kupić materiały lub/i sprzęt. Posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, odpowiada za szkody a w przypadku błędów musi wrócić i poprawić je na własny koszt. Najlepiej mieć kilku zleceniodawców w ciągu roku. Jednak jeśli przez cały rok wykonuje się pracę dla jednego zleceniodawcy a spełnia pozostałe warunki, nie jest to absolutnie problemem! - Przedsiębiorczość (Ondernemerschap)
Czy zachowujesz się jak przedsiębiorca?
ZZP zachowuje się jak przedsiębiorca. Na przykład posiada stronę internetową, reklamuje się, posiada logo, wizytówki, ubrania robocze z nazwą własnej firmy, wystawia swoje faktury.
Jeśli nie spełniasz jeszcze tych warunków, to zastanów się co możesz zrobić, co zmienić, w jaki sposób zainwestować. Możesz też porozmawiać ze swoim zleceniodawcą i wspólnie zastanowić się na przykład nad sposobem fakturowania, przyjmowania zleceń, sporządzenia umowy.