Zmiany w przepisach w 2024 roku

W 2024 roku obowiązują nowe przepisy, zasady i stawki podatkowe. Oto najważniejsze zmiany dla Was:

Progi podatku dochodowego

Drugi próg (czyli 49,5%) wzrasta do 75 518 euro. Pierwszy próg wyniesie 36,97%. Pamiętajmy, że podatek dochodowy obliczany jest od zysku po odjęciu od niego ulg podatkowych.

Mniejszy podatek dochodowy dla ZZP z zyskiem do €100.000

Zmniejszy się nieco podatek dla ZZP z zyskiem do €100.000. Wynika to ze zmiany progów i ulg podatkowych.

Ulgi podatkowe

Arbeidskorting – ulga podatkowa dla osób zatrudnionych w stosunku pracy oraz samozatrudnionch. Jej wyskość uzależniona jest od dochodu.

Algemene heffingskorting – ulga podatkowa, która przysługuje wszystkim osiągającym jakikolwiek dochód.

De Zelfstandigenaftrek – odliczenie to przysługuje, jeśli w ciągu roku przepracowałeś na rzecz własnej działalności, co najmniej 1225 godzin. Mogą to być zarówno godziny bezpośrednie, jak i pośrednie. W roku 2024 wyniesie ona €3.750.

De Startersaftrek – jest to podwyższenie zelfstandigenaftrek w pierwszych latach prowadzenia działalności. Odliczenie to wynosi €2.123.

MKB winstvrijstelling – po zastosowaniu w.w. odliczeń należy od uzyskanego zysku odliczyć 13,31%. Odliczenie to przysługuje bez względu na ilość przepracowanych w danym roku godzin.

Meewerkaftrek – to odliczenie można zastosować, jeśli partner fiskalny pomaga w prowadzeniu działalności i przepracował na jej rzecz co najmniej 525 godzin w ciągu roku oraz otrzymał maksymalnie €5.000 wynagrodzenia.

Kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA) – jeśli w danym roku zainwestowałeś w środki trwałe (np. auto dostawcze, narzędzia o wartości minimalnej €450 ex BTW za sztukę), łącznie więcej niż €2.801 ale nie więcej niż €387.580 najprawdopodobniej masz prawo do tak zwanego odliczenia inwestycyjnego, maksymalnie można odliczyć 28% od dokonanej inwestycji.

Dofinansowania

Dofinansowania do żłobka i zasiłku rodzinnego wzrosną, natomiast dofinansowanie do ubezpieczenia zmaleje, dofinansowanie do energii przestanie istnieć.

W 2023 aby złagodzić wysoką inflację zostało podniesione dofinansowanie do ubezpieczenia ale w 2024 ta dodatkowa podwyżka nie będzie już obowiązywać.

Wycofany zostanie specjalny dodatek energetyczny dla osób na poziomie minimum socjalnego lub tuż powyżej niego. W 2023 r. było to od 800 do 1300 euro, w zależności od gminy.

Tymczasowy Fundusz Kryzysowy Energetyczny będzie nadal obowiązywał w 2024 r. Jeśli masz niskie dochody i wysokie rachunki za energię, możesz tam ubiegać się o dofinansowanie. W zeszłym roku gospodarstwa domowe otrzymały z tego funduszu średnio około 900 euro. W przyszłym roku kwalifikować się będzie więcej osób.

Kwota za przejazdy służbowe wzrośnie

Z 0,21 do 0,23 centów za kilometr

Zwolnienie startera z podatku od przeniesienia własności

Osoby w wieku od 18 do 35 lat kupując pierwsze mieszkanie mogą jednorazowo skorzystać ze zwolnienia od podatku od przeniesienia własności pod warunkiem, że nie kosztuje ono więcej niż €510.000. W pozostałych przypadkach podatek ten wynosi 2%.

Wyższe mandaty

Kwoty mandatów ponownie wzrosną. Przykładowo za przejechanie na czerwonym świetle zapłacisz 300 euro zamiast 280 euro. A korzystanie z telefonu jako rowerzysta może kosztować 160 euro w porównaniu do dotychczasowych 150 euro.

Wiek emerytalny

Wiek emerytalny wzrośnie z 66 lat i 10 miesięcy do 67 lat. Następnie wydłuży się on dopiero w 2028 roku do 67 lat i 3 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top