Użytkowanie samochodu firmowego w Holandii

Samochód firmowy dla firmy jednoosobowej / ZZP

W momencie zakupu samochodu, właściciel firmy jednoosobowej musi zdecydować czy będzie to auto prywatne czy firmowe. Ma to konsekwencje zarówno dla podatku dochodowego (IB), jak i podatku VAT (BTW). W obu przypadkach auto zarejestrowane zostanie na nazwisko właściciela firmy. Inaczej jednak koszty związane z użytkowaniem auta zostaną wykazane w księgowości.

Poniżej przedstawię możliwe opcje:

Podatek dochodowy (IB):

  1. Auto firmowe, użytkowane tylko w celach firmowych: w tym przypadku wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta wliczane są w koszty firmy (amortyzacja, naprawy, paliwo, podatki, ubezpieczenia, parkingi, koszty leasingu, myjnia). W ciągu roku kalendarzowego nie można wyjeździć jednak więcej niż 500 km w celach prywatnych. W razie kontroli urzędu podatkowego, należy przedstawić dowód, że nie przekroczyło się tych 500 km.
  2. Auto firmowe, użytkowane zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych: przy tej opcji nie prowadzi się rejestracje kilometrów. Wszystkie w.w. wymienione koszty związane z użytkowaniem auta również są wliczane w koszty firmy, jednak za prywatne użytkowanie samochodu, należy zapłacić bijtelling. Jest on naliczany od wartości katalogowej nowego auta.
  3. Auto prywatne użytkowane w celach firmowych: w tym przypadku należy prowadzić rejestrację kilometrów. Kosztem jest €0,21 za przejechany kilometr w celach firmowych.

Podatek VAT (BTW):

  1. Auto firmowe, użytkowane tylko w celach firmowych: w tym przypadku możemy uzyskać zwrot podatku BTW od wszystkich kosztów związanych z użytkowaniem auta. Należy prowadzić rejestrację kilometrów.
  2. Auto firmowe, użytkowane zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych: przy tej opcji możemy uzyskać zwrot podatku BTW jedynie od kosztów związanych z użytkowaniem auta do celów firmowych. Za prywatne użytkowanie samochodu, należy zapłacić bijtelling. Jest on naliczany od wartości katalogowej nowego auta, może wynosić 1,5% lub 2,7% od wartości katalogowej.
  3. Auto prywatne użytkowane w celach firmowych: w tym przypadku możemy uzyskać zwrot podatku BTW jedynie od kosztów związanych z użytkowaniem auta do celów firmowych.

Właściciel może zadecydować, że auto jest firmowe tylko dla podatku dochodowego, tylko dla podatku VAT lub dla obu.

Podatek drogowy (motorrijtuigenbelasting):

Aby mieć prawo do obniżonego podatku drogowego należy spełniać następujące warunki:

  1. Należy posiadać numer BTW
  2. Auto musi być zarejestrowane na właściciela firmy jednoosobowej
  3. Auto musi być użytkowane w co najmniej 10% rocznie do celów firmowych

Nie ma znaczenia czy w księgowości auto jest zewidencjonowane jako prywatne czy firmowe. Jeżeli osoba posiada numer BTW, za auto dostawcze automatycznie zostaje naliczony obniżony podatek drogowy.

W celu uzyskania więcej informacji, zapraszam na konsultację do biura.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top