Aby nabyć prawo do większości ulg podatkowych należy spełnić tzw. kryterium godzinowe (urencriterium). Oznacza to, że w roku kalendarzowym należy poświęcić co najmniej 1225 na rzecz swojej działalności.
Godziny dzielimy na bezpośrednie i pośrednie.
Jaka jest różnica między godzinami bezpośrednimi i pośrednimi?
Godziny bezpośrednie – to godziny umieszczone na fakturze, dzięki którym osiągasz obrót.
Godziny pośrednie – to godziny, które poświęcasz swojej firmie, ale nie są fakturowane na klientów.
Przykłady godzin pośrednich to:
- Uczestniczenie w kursach, szkoleniach
- Prowadzenie własnej administracji
- Spotkanie z księgowym
- Zakupy firmowe (telefon, laptop, samochód itp.)
- Tworzenie reklam, strony internetowej
Dotyczy to zatem działań, dzięki którym nie osiągasz bezpośredniego obrotu dla swojej firmy, ale które są ważne dla rozwoju Twojej firmy.
Które godziny się nie liczą?
Nie można jednak każdej godziny wliczyć, jako czasu pracy. Kryterium godzinowe opiera się o faktycznie przepracowane godziny. Pomimo tego, że jesteś dostępny przez cały dzień, aby odebrać telefon w celu wykonania zlecenia, nie możesz uwzględnić tych godzin jako godzin pośrednich.
Ważne jest, aby rejestrować wszystkie godziny przepracowane w swojej firmie. Podczas kontroli organów podatkowych, musisz być w stanie wykazać jak najwięcej przepracowanych godzin. Niezbędna jest zatem ich właściwa administracja.
Zachowaj dowody
Na koniec każdego dnia / tygodnia pracy zapisz, ile godzin spędziłeś na jakich działaniach. Zachowaj jak najwięcej dowodów, takich jak wykaz z karty OV-chipkaart lub listę przejechanych kilometrów, aby udowodnić czas poświęcony na dojazdy do pracy.
Kryterium godzinowe w 2020 (Korona kryzys)
Z powodu kryzysu spowodowanego Covid-19 w 2020 roku możesz nie być w stanie spełnić kryterium godzinowego. Z tego względu mogłoby się zdarzyć, że niemiałbyś prawa do zniżek podatkowych.
Aby zminimalizować to ryzyko, w okresie od 1 marca do 1 października 2020 możesz założyć, że poświęciłeś na pracę w swojej firmie co najmniej 24 godziny tygodniowo. Nawet jeśli tak naprawdę tego nie zrobiłeś. To pozwoli na uzupełnienie braków w godzinach spowodowanych obecną sytuacją na rynku pracy.