Plany rządu związane ze zniesieniem zwolnienia z bpm

Zwolnienie z bpm dla przedsiębiorców

Podatek od samochodów osobowych i motocykli (bpm) to podatek pobierany przy zakupie samochodu lub motocykla. Obecnie istnieje zwolnienie dla samochodów dostawczych, które są wykorzystywane do celów biznesowych w co najmniej 10%.

Stawki bpm

Wysokość bpm za samochód osobowy zależy od emisji CO2. W przypadku samochodu dostawczego, kampera lub motocykla decydująca jest cena katalogowa pomniejszona o podatek VAT. W przypadku samochodu dostawczego z silnikiem benzynowym, bpm w tym roku wynosi 37,7% ceny katalogowej bez VAT, minus 1283 €. W przypadku samochodów dostawczych z silnikiem diesla obowiązuje 37,7% ceny katalogowej bez VAT plus 273 €.

Zwolnienie ma zostać zlikwidowane w trzech krokach

Zgodnie z propozycjami rządu, zwolnienie to zostanie zlikwidowane etapami, począwszy od 2024 r. W 2026 r. zwolnienie przestanie istnieć. BOVAG obliczył, że zalecana cena detaliczna netto auta dostawczego na paliwo wzrośnie o 38 procent.

Zwolnienie z bpm dla elektrycznych samochodów dostawczych nadal będzie obowiązywać

Dla samochodów dostawczych bez emisji CO2 zwolnienie z bpm nadal będzie obowiązywać. Zdaniem rządu zwolnienie to powinno skłonić większą liczbę przedsiębiorców do przesiadania się na elektryczne samochody dostawcze.

MIA i dotacja

Na elektryczny samochód dostawczy przysługuje ulga od tzw. inwestycji ekologicznej, w wysokości 45% (MIA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top