Służbowe kilometry, które można wliczyć w koszty

Będąc ZZP musisz podróżować. Są to zarówno podróże, które są bezpośrednio związane z Twoimi obrotem, takie jak dojazd do Twoich klientów, ale także te, które nie są bezpośrednio związane z Twoimi obrotem. Przykłady to rejestracja w Kamer van Koophandel, lunch/kolację z partnerem biznesowym, zakupy firmowe w sklepie, udział w kursie itp. Jeśli podróż ma cel biznesowy, to zawsze podlega odliczeniu.

Niezbędne jest prowadzenie listy kilometrowej, aby zawsze móc udowodnić jaki był cel podróży i ile kilometrów służbowych zostało przejechanych.

Jeśli więc podróżujesz służbowo swoim prywatnym samochodem lub prywatnym rowerem, możesz odliczyć te przejazdy w kwocie za €0,21 za kilometr. Dzięki temu przy zeznaniu podatkowym zapłacisz mniejszy podatek dochodowy. Plan rządu to zwiększenie kwoty odliczenia za kilometr, najpierw na €0,21 (zostało wprowadzone w 2023r.) a następnie na €0,23.

KOSZTY PARKOWANIA/TANKOWANIA SAMOCHODU PRYWATNEGO

Częstym błędem jest wliczanie kosztów za parkowanie czy tankowanie samochodu prywatnego. W założeniu Belastingdienst koszty parkowania i tankowania są już uwzględnione w odliczeniu €0,19 za kilometr. Oznacza to, że koszty parkowania i tankowania Twojego prywatnego samochodu nie podlegają już odliczeniu.

Podróżując środkami komunikacji miejskiej lub samolotem, statkiem w celach służbowych, zachowaj paragony, faktury. Można je również wliczyć w koszty firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top