Ubezpieczenia dla ZZP

Będąc ZZP za szkody wyrządzone w trakcie wykonywania pracy odpowiadasz majątkiem własnym. W razie choroby, wypadku czy czasowego braku zleceń, musisz korzystać z własnych oszczędności. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniach. Najważniejsze ubezpieczenia, o których powinieneś wiedzieć, to:

Bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla firm

Załóżmy, że podczas malowania rozlejesz farbę na kosztowną podłogę Twojego zleceniodawcy albo uszkodzisz drogie dzieło sztuki podczas wykonywania pracy. Podczas prac budowlano – remontowych oraz (konserwacyjno – pielęgnacylnych ) i nie tylko, wypadki zdarzają się często. Dzięki ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej jesteś ubezpieczony od szkód, które wyrządzisz podczas wykonywania pracy. Jak również od obrażeń ciała lub uszkodzeń mienia innych osób.

Arbeidsongeschiktheidsverzekering – ubezpieczenie chorobowe/wypadkowe

To polisa ubezpieczeniowa, która zapewnia ubezpieczonemu okresowe świadczenia w przypadku choroby lub niepełnosprawności. Składka ubezpieczeniowa uzależniona jest od wielu czynników, np. rocznego obrotu firmy, wykonywanego zawodu, wieku czy stanu zdrowia osoby ubezpieczonej.

Rechtsbijstandverzekering – ubezpieczenie ochrony prawnej

Jako przedsiębiorca możesz mieć do czynienia np. z klientem, który nie chce zapłacić, sporem o jakość wykonanej pracy lub konfliktem z dostawcą. W takich przypadkach dobrze jest mieć pod ręką pomoc prawną. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie ochrony prawnej, otrzymasz pomoc prawną w przypadku pytań i konfliktów powstałych w trakcie prowadzenia działalności.

Ubezpieczenia możesz wliczyć w koszty firmowe a arbeidsongeschiktheidsverzekering możesz odliczyć bezpośrednio od podatku dochodowego.

Pamiętaj o tym, że w Holandii tylko wykwalikowani doradcy ubezpieczeniowi są uprawnieni do zakładania ubezpieczeń.

Emerytura

Nie zapomnij też o swojej emeryturze. W Holandii budujesz tylko AOW, czyli obowiązkową zbiorową emeryturę. Za każdy rok przepracowany i/lub będąc zameldowanym w Holandii, otrzymujesz 2% prawa do emerytury. Aby mieć prawo do pełnej emerytury musisz mieszkać / przepracować w Holandii 50 lat! Wysokość AOW dla osoby samotnej to €1.261,52 brutto. Także jak widzisz sam musisz odłożyć na swoją przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top